0 276 227 97 95

UŞAK EKONOMİSİ TEKSTİL VE BATTANİYEDEN İBARET DEĞİL.

Eklenme Tarihi

15.01.2013
Görüntülenme

1402

 
 
Uşak Ticaret Borsası (UTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yaptığı basın toplantısında Uşak ekonomisinin sadece tekstil ve battaniye den ibaret olmadığını söyledi.

 

Uşak Ticaret Borsası’nın 2012 yılı işlem hacmi 346 milyon TL olduğunu aktaran Uşak Ticaret Borsası (UTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, “2012 yılında 132 milyon hububat, 214 milyon diğer kotasyon ürünleri olmak üzere 346 milyon TL işlem hacmi gerçekleşmiştir” dedi.

 

Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, yönetim kurulu üyeleri Asım Kuşçu, Osman Kaytan ve Bekir Kütük ile borsa binasında basın toplantısı yaptı. Şubat ayında yapılacak seçimlerde aday olduğunu açıklayan Mustafa Sezer, Amaçlarının UTB’yi daha aktif şekilde yönetmek dedi.  Kentin ekonomisinin battaniye ve tekstil sektöründen ibaret olmadığını belirten UTB Yönetim Kurulu Başkanı Sezer,  Uşak’ta, geçtiğimiz yıl 346 milyon işlem hacmi gerçekleşmiş. Bu rakamın 132 milyon TL’si sadece hububat alım satımından, 214 milyon TL si ise bizim kotasyonumuza giren et, süt ve diğer bakliyat ürünleri ile gerçekleşmiştir. Bu rakamlar Uşak ölçeğinde bir il için hiç de azımsanmayacak kadar önemli rakamlardır.    

 

COĞRAFİ İŞARETE ÖNEM VERİYORUZ

 

Coğrafi işaret olmak için sadece Uşak Bölgesinde yetişen sarı mercimek, kahverengi mercimek ve börülce için Türk Patent Enstitüsüne başvurduklarını dile getiren Sezer, “Uşak’ın sadece bugüne kadar “Uşak Halısı” için coğrafi işaret belgesi aldığını ve bu belgeye sahip ürün sayısının artmasının kente katkı sağlayacağına inanıyoruz. İlimize has bir çok ürünümüz mevcut. Bunların hepsi için coğrafi işaret belgesi alınabilir. Borsa olarak; Ağaçbeyli yöremize has mercimek, Eşme yöremize has sarı mercimek ile beyaz börülcenin coğrafi işaret belgesini almak için Türk Patent enstitüsüne müracaat ettik. Bu işlemler yaklaşık iki yıl sürüyor. Bu belgeyi aldığımızda bu ürünlerin hileli üretimi ve taklidi gibi durumlara müdahale edilip yaptırım uygulanabiliyor. Amacımız yöremize has bu ürünlerimizi korumak, üretimini arttırmaktır” dedi.

 

İŞLEM HACMİ 2011’E GÖRE YÜZDE 30 ARTTI

 

2012 yılında Bursa’da işlem gören hububat ve gıda ürünlerinin oranının yüzde 30 arttığını da ifade eden Mustafa Sezer, “ Uşak ilinin ekonomisinin battaniye ve tekstilden ibaret olduğu yönünde bir algı var. Bu algı doğru değil. Çünkü bir çok sektör il ekonomisine katkılar sağlıyor. Tarım sektörü bunların en başında geliyor. İlimiz hububat üretiminde önemli bir merkez durumunda. Örneğin ülkemizdeki leblebilik nohut üretiminin yaklaşık yüzde 55’ini ilimiz karşılıyor. Haftada borsamızda işlem gören hububat miktarı yaklaşık 5 milyon TL değerindedir. Bu ciddi bir rakamdır. Bu döngü üyelerimize ve köylümüze ekonomik katkı sağlıyor. 2012 yılında borsamızda işlem gören hububat ve gıda ürünleri miktarı 346 milyon TL’dir. Bu rakam bir yıl önce 274 milyon TL idi. Bir yıl öncesine göre işlem hacmindeki artış yüzde 30 olarak gerçekleşti. 2013 yılında da borsamızdaki işlem hacminin artacağını ümit ediyoruz” dedi.

 

UTB Tanıtım Filmi

Uşak Ticaret Borsası Tanıtım Filmini İzlemek için Lütfen tıklayınız.

Filmi İzle
UTB Kayıt Evrakları

Uşak Ticaret Borsasına Kayıt olmak için gerekli evraklar

Evrakları Görüntüle
UTB Hizmet Standartları

Uşak Ticaret Borsası Hizmet standartlarımız

Devamı

Tüm Hakları Saklıdır | 2016 | Uşak Ticaret Borsası